Počeo s emitiranjem školski radio "Val"
Autor: Linda Kolega Babajko, 13. 10. 2023.

Prošli tjedan, učenici OŠ Valentina Klarina u Preku postali su radijski novinari, voditelji, glazbeni urednici, tehničari…. S emitiranjem je počeo Radio Val.

U sklopu ekološko-medijskog projekta „Veliki-mali modro-zeleni“, u kojemu su djeca osnovnih škola učila o flori i fauni, upozoravala na važnost očuvanja okoliša te se medijski i novinarski opismenjavala, OŠ Valentina Klarina dobila je opremu za emitiranje radijskog programa.

-Zahvaljujući Alfa radiju iz Bjelovara, koji je pokrenuo projekt „Veliki-mali modro-zeleni“ uz potporu Jadrolinije, Općine Preko i Bjelovarsko-bilogorske županije, donirana nam je radijska oprema vrijedna oko 5000 eura. Ideja o školskom radiju stara je pet-šest godina, ali nismo uspijevali nabaviti opremu iako smo pisali projekte i javljali se na neke natječaje. Sada smo to realizirali i u tijeku su ubrzane pripreme za početak emitiranja sljedeći tjedan, govori nastavnica hrvatskoga jezika Linda Kolega Babajko, koja je s učenicima OŠ Valentina Klarina bila uključena u projekt prošle i ove godine.

Iza nas je prvi tjedan emitiranja koji je bio dosta turbulentan, ali koncepcija radija je za sad ovakva:

-Ponedjeljkom ide emisija o zanimljivostima s otoka koja se zove “Nosi nas val”, utorkom glazbena emisija “Uhvati ritam”, srijedom tematska emisija vezanu uz školske događaje “Putokazi”, u četvrtak smo o samopouzdanju u emisiji “Rastemo i učimo”, a petkom imamo malo ležerniji program o događajima protekloga tjedna i humoristični blok, a sve je pratila dobra glazba, rekla je nastavnica i urednica programa Kolega Babajko.

Za rad na radiju prijavilo se 40-ak učenika, a okosnicu novinarskog i voditeljskog dijela činit će sedam učenica osmoga razreda koje su bile aktivne i u projektu „Veliki-mali modro-zeleni“: Monika, Kiara, Leona, Zara, Nera, Gabrijela i Aurora.

-Otvoren je YouTube kanal, stranica na Facebooku kao i Tik-Tok što  također vode učenici. Za svaku emisiju zaduženo je šest ili sedam učenika, prvi je tjedan pa se još tražimo…kaže nastavnica Linda Kolega Babajko i još jednom zahvaljuje svima na doniranoj White Shark opremi podršci u pokretanju radija: Alfa Radiju, Općini Preko i Jadroliniji.

IZVOR: Naši škoji